Ayak Şişmesine Hangi Bölüm Bakar?  

  RSS

saglik
(@saglik)
Üye Admin
Katılım : 5 ay önce
Gönderiler: 145
26/03/2019 7:02 pm  

Ayaş Şişmesi için hangi bölümden randevu alınır? Ayak Şişmesine hangi doktor Bakar? Ayak Şişmesine hangi bölüm bakar? Ayak Şişmesi için hangi doktora gidilir?

Ayak Şişmesinin Nedenleri?

İnsan vücudu belli bir düzen içerisinde çalışmaktadır. Bu düzenin bir parçası olmakta bu yüzden önemlidir. İnsan vücudunda yer alan her organın sistemin belirli bir görevi vardır. Bu organlar, aşırı derece çalıştığında duruma tepki verir. Şişme, yanma ve ağrı gibi patolojik durumlar gösterir.

Ayaklarda fazla yorgunluğa dayanamaz. Bu durumda ağrılı bir şekilde şişme gösterir. Ayakların şişmesinin başka nedenleri de vardır. Bunlar:
– Ayakta kalma süresinin uzaması
– Ayağın sürekli olarak aşağı sallanması
– Ayakkabı seçimi
– Uzun yolculuk (pozisyon kaynaklı)
– Yorgunluk
– Kalp ve damar hastalıklarından dolayı ayaklarda şişmeler meydana gelmektedir.

Ayakların şişmesi bir diğer ismi ile ödemdir. Kalp hastalıklarının en önemli belirtilerinden birini, ayaktaki ödem belirlemektedir. Bu yüzden ayaklarda şişme varsa bu durum ciddi bir sağlık problemine dönüşebilmektedir. Yüksek tansiyon gibi metabolizma hastalıkları da ayakların şişmesine neden olmaktadır.

Ayak Şişmesine Hangi Bölüm Hangi Doktor Bakar?

Ayaklarda meydana gelen şişme, öncelikli olarak iki ayakta şişme mevcutsa, dahiliye hekimine gidilmesi gerekmektedir. Kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık problemlerinin kontrolü için gerekli olmaktadır. Yapılan tetkikler neticesinde, herhangi bir problem çıkmazsa istirahat edilmesi gerekir.

Varis adı verilen toplardamarların sebep olduğu şişlikler, genellikle dışarıdan mor görünümlü olmaktadır. Ancak bazı durumlarda, bu görüntü içeride kalır ve deri üzerinde şişlik şeklinde gözlenir. Bu durumda kalp damar cerrahisinin gözetiminde olmak gerekmektedir.

Ayakta darbeye bağlı bir şişlik gözleniyorsa burada kemik hasarı çatlağı, kırığı olmuş olabilir. Bundan dolayı ortopedi hekiminin gözlemlemesi gerekmektedir. Yapılan tetkikler sonucunda da tedavi düzenlenmektedir.

 


Alıntı

Cevap yaz


 
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol