ARTRİT Hangi Doktor Bakar?  

  RSS

saglik
(@saglik)
Üye Admin
Katılım : 5 ay önce
Gönderiler: 145
01/12/2018 7:35 am  

Vücut tarafından üretilen, eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durumdur.

Ayak bileği, diz, el bileği vb. eklemlerin iltihaplanması ile birlikte şişme, sertleşmeye yol açan hastalıklar ve eklemlerde ağrı gibi durumlara neden olabilir.

ARTRİT BELİRTİLERİ NELERDİR!! ARTRİT NASIL TEDAVİ EDİLİR
Romatizmal artrit:  Travmatik artrit, Osteoartrit (Eklem Artriti), Bakteriyel artrit, Kimyasal veya Hormonal düzen bozukluğundan kaynaklanan artrit ve Gut artriti olarak 6 grupta toplanır.

Romatizmal artrit; romatizmanın insan vücudunda en sevdiği yerler eklem bölgeleridir. “İltihaplı Romatizma” halk arasında bilinen ismidir aynı zamanda çok sık rastlanan sistemik bağ dokusu hastalığıdır. Akapuntur en etkili tedavi yöntemidir

Travmatik artrit; Alınmış olan bir darbe sonucu eklemler zarar görür. Travma ortaya çıkması ile birlikte eklemlerde ağrı, şişme ve fonksiyonunu yitirmesiyle kendisini belli edebilir. Eklemin aldığı yara sonucu travmatik artrit ortaya çıkar.

Osteoartrit (Eklem Artriti); eklemlerin zarar görmesi ile birlikteaşınma ve yıpranmadan dolayı kireçlenme meydana gelir. Kesin tedavisi yoktur bunun için ağrılar en aza indirgenmeye çalışılır. Ağrı kesicilerin yanı sıra fizik tedavi de önemlidir. Diz, kalça ve bileklerde yani vücut ağırlığını taşıyan bölgelerde olan kireçlenmelerde ise kişinin kilo vermesi zorunludur.

Bakteriyel artrit; Gonokok, streptokok, stafilokok gibi eklem çevresinde oluşan bakterilerden dolayı meydana gelen bir enfeksiyondur. Enfeksiyonun ciddi olması ile birlikte cerrahi bir tedavi gerekebilir. Antibiyotik tedavisi durumun daha da kötüleşmemesi için kullanılabilir. Bazı olaylarda hastalıklı eklemin çevresinde bulunan zarlar enfeksiyon nedeni ile zarar görebilir ve bundan dolayı eklemin hareketsiz kalması mümkündür.

Gut artriti; vücuttaki ürik asidin atılmasında bir sorun varsa veya fazla üretiliyorsa vücutta birikmesiyle kandaki ölçüsü artar. Eklemlerde biriken ürik asit iltihaplanmaya yol açar. Kesin tedavisi olmaması ile birlikte ara ara ortaya çıkar. Yüksek tansiyon, şişmanlık ve şeker hastalığı gibi hasatalıklar gutun oluşmasında ön plandadır.

ARTRİT Hastalıgına Ortapedi Doktorları Bakar?


Alıntı
kamil
 kamil
(@kamil)
Misafir
Katılım : 4 ay önce
Gönderiler: 1
17/12/2018 4:31 pm  

bende romatizma rahatsızlıgı var doktorun verdigi ilaçlar iyi edecegine midede yanma ve ve halsizlik oluyor, bendede artrit olabilirmi?


CevapAlıntı
saglik
(@saglik)
Üye Admin
Katılım : 5 ay önce
Gönderiler: 145
17/12/2018 4:35 pm  
Gönderen: kamil

bende romatizma rahatsızlıgı var doktorun verdigi ilaçlar iyi edecegine midede yanma ve ve halsizlik oluyor, bendede artrit olabilirmi?

Önçelikle geçmis olsun, buna biz karar veremeyiz, 

Doktorunuza tekrar danısmalısınız, ve ilacların sizde yan etki gösterdigini söyleyip gerekirse ilacları degistirmesini söylemelisiniz, hastalıgınız düzelmediginde ve tedaviden bir sonuç alamadıgınızda bir üst doktora,

Uzman doktorsa, Doçent doktoruna, Doçent se profesore muayene olmalısınız geçmiş olsun der açil sifalar dileriz.


CevapAlıntı
mayne
 mayne
(@mayne)
Misafir
Katılım : 3 hafta önce
Gönderiler: 1
25/03/2019 7:03 pm  

eklem bölgelerinde siddetli agrılar sonucu ortapedi doktoruna cıktım verdigi ilaclar yan etki yaptı bırakmak zorunda kaldım, durumu doktora anlattıgımda ilacları kesti bu sefer eklem agrılarım devam eddi, yeni ilaclar verdi mide yanması be bas agrısı devam etti ve bu ilaclarıda bırakınca vucudumda alerjik reaksiyonlar gerceklesti,...

Sükür bir profesor buldum beni iyi etti allah doktorlardan razı olsun.


saglik beğenme
CevapAlıntı

Cevap yaz


 
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol