Bir kanser hastalığı nasıl tedavi edilir?  

  RSS

saglik
(@saglik)
Üye Admin
Katılım : 5 ay önce
Gönderiler: 145
20/01/2019 9:05 pm  

Bir kanser hastalığı nasıl tedavi edilir?

Kanserli hücreler henüz tam anlaşılamayan sebeplerden dolayı insanın bağışıklık sistemini (immün‎) sistemi yanıltabilmektedir. Bu şu anlama gelmektedir: Hayati tehlike arz eden hastalığı ve bunun neden olduğu rahatsızlıkları insan vücudu kendi başına yenememektedir. Bunun için hedefli bir tedaviye ihtiyacı bulunmaktadır.

Çocuk ve genç yaşlardaki hastalarda bir kanser tedavisinin başarılı olması için, bunun genellikle hem hastanın yaşına hem de bilimsel tıp kurallarına uygun olması gerekmektedir. Bunun yanısıra tedavi yoğun, etkili ama hastayı mümkün olduğunca yormayan cinsten olmalıdır.

Çocuklarda ve gençlerde kanser hastalıkları hastanın tüm vücudunu kapsadıkları için, örneğin kötü huylu solid bir tümör varsa (solid tümör‎), yalnızca esas tümörü (primer tümör‎) tedavi etmek yeterli olmamaktadır.

Çoğu hallerde gözle görülmese bile daha ilk teşhis konulduğu anda (mikro-) metastaz‎lar bulunabilmektedir. Mikro metastazlar çoğu hallerde akciğere yerleşmektedir. Bu tür hastalık odakları lokal bir operasyondan, yani bir tümörün cerrahi müdahale ile kesilip alınmasından veya bunun sonrasında tümöre radyoterapi uygulanmasından pek etkilenmezler. Metastazların büyümesini ve akciğeri kaplamasını önlemek hedefiyle sistemik‎ bir tedavi uygulanması gerekmektedir. Böyle bir sistemik tedaviyle hastanın organizmasındaki bütün kanserli hücrelerin yokedilmesi amaçlanır.

Kanser tedavisi çoğu hallerde kemoterapi‎, ameliyat‎ ve radyoterapi‎ kombinasyonundan oluşur. Bazı hallerde ek olarak yüksek dozajlı kemoterapi‎ ve bunun ardından kök hücre nakli‎ gerekli olabilir. Böyle bir tedavi genellikle terapi iyileştirme araştırmarı ‎ çerçevesinde düzenlenen tedavi protokollerine uygun gerçekleştirilir.

Yukarıda özetlenen tedavi önlemleri çocuk onkologu‎, radyoterapi uzmanı, cerrah, patolog‎, çocuk psikologu, bakım personeli ve çok sayıda diğer klinik çalışanını kapsayan bir tedavi ekibi tarafından gerçekleştirilir.


Alıntı
saglik
(@saglik)
Üye Admin
Katılım : 5 ay önce
Gönderiler: 145
20/01/2019 9:16 pm  

Kanser Hastalıgı tedavisi zor ve uzundur, Doktorunuzun sözünden cıkmayın, internetde okudugunuz cogu yazı para kazanmak icin yalan yanlı mekaleler olabilir, Kanser hastalıgı ise son derece ciddiye alınması gereken bir konudur.


CevapAlıntı

Cevap yaz


 
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol